Drogi rodzicu!

Najważniejsze jest żebyś rozumiał, że celem ćwiczeń aikido nie jest jedynie osiąganie doskonałości w sztuce walki. Aikido nauczy twoje dziecko bezcennych umiejętności życiowych. Twoje dziecko spotka na treningach to, co ważne jest dla kształtowania silnego charakteru:

  • budowanie relacji ze światem dzieci i dorosłych (szacunek do ludzi, przyjaźń, słuchanie i rozumienie ludzi, odpowiedzialność za siebie i innych),
  • bycie sobą (pewność siebie, poczucie własnej wartości, szczerość i zasady moralne)
  • dyscyplina (punktualność i dysponowanie czasem, dystans do swoich umiejętności, systematyczność i cierpliwość)
  • planowanie i wyznaczanie celów (wytrwałość, poszukiwanie rozwiązań, dystans do nagłego sukcesu i współpraca z ludźmi)

Co z dzieciakami, które nie chcą spróbować?

Nie oszukuj i nie stosuj metody handlowej typu: po treningu dostaniesz…, po treningu pójdziemy…, po treningu będzie nagroda… Trzymaj się również jak najdalej od używania gróźb i kar. Sam tego przecież nie tolerujesz! Główną siłą w motywowaniu jest rozmowa i tłumaczenie dlaczego warto ćwiczyć i uczyć się aikido. Dziecko na pewno chętnie z tobą porozmawia, wymienicie się argumentami „za i przeciw”, posłuchacie siebie wzajemnie i co najważniejsze, powie ci co jest dla niego ważne. Na pewno problemem będzie jeśli usłyszysz, że woli ten czas spędzić przy konsoli, tablecie, smartfonie itp! Może potrzebuje odpoczynku, bo ruchu ma po dziurki w nosie? A jeśli nie lubi ruchu? To stan alarmowy! Nie zostawiaj tego problemu – nie rozwiąże się sam. Bez ruchu nie ma prawidłowego rozwoju! Musisz być silniejszy niż dziecko. Niezbędny będzie dystans do jego złego samopoczucia spowodowanego brakiem w jego otoczeniu dostępu do sprzętu! Na przysłowiowe „podwórko” dzisiaj nie masz co liczyć. Pozwól dziecku wybrać jedną z form aktywności pozaszkolnej i ciesz się jego bogactwem nowych umiejętności.

Sensei Bartosz Ciechanowicz

Najpierw przeczytaj litera po literze, tworząc wyrazy i zdania. Następnie przeczytaj ciągiem domyślając się  znaczenia wyrazów.

 

 

Jak widzisz początki są trudne, ale potrafisz więcej niż myślałeś. Dzieje się tak, bo niektóre rzeczy nie mają znaczenia. Podobnie jest w aikido… wiek i sprawność nie jest przeszkodą do trenowania. Aikido jest dla wszystkich! Odkryj swoje możliwości! Serdecznie zapraszamy by móc jeszcze więcej!

Jak należy rozumieć aikido dla dzieci?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d bloggers like this: